Covid zpeněžen. A my poučeni?

Covid zpeněžen. A my poučeni?

Hrůzné období společenské katastrofy s názvem reakce na covid máme naštěstí za sebou, stejně tak se naštěstí sám covid adaptoval na člověka a stal se jednou z běžných respiračních infekcí. Otázkou ovšem je, jestli jsme získali i poučení a jestli omyly, kterých jsme se jako společnost dopouštěli, se už nebudou v podobném případě v budoucnu opakovat. Neskutečně za uši dostala i výspa západní civilizace, na které stojí náš úspěch, věda, které se zmocnili egomaniaci, aby si užívali světla reflektorů, ačkoliv jejich vědecký výkon takový jejich nárok neospravedlňoval. Ti svojí domnělou odborností manipulovali politiky k naprosto nemístným zásahům do společnosti, kteří je následně prováděli pro získání alibi ve svůj prospěch. Přitom dnes už dobře víme, že se jednalo o akty, které neměly oporu v realitě, protože nenabízely přínos, který byl od nich očekáván.

Kvůli tomu se společnost rozhádala, jako nepamatujeme. Kvůli tomu jsme z každého zdravého člověka dělali zdroj smrtelného ohrožení a nutili ho ukrývat svůj obličej za pracovními protiprachovými pomůckami, jako by se infekce dýchacích cest, jejichž přenos stál vždy na kýchání a kašlání nemocného, začaly náhle šířit nenápadnými výpary z bezpříznakových jedinců, což se ovšem nikdy neprokázalo. Kvůli tomu jsme dětem bránili se zdravě rozvíjet ve školních kolektivech mezi svými vrstevníky. Kvůli tomu jsme individualitám, kterou je každý z nás, začali bez zodpovědného posouzení přínosů a rizik po prodělání nemoci nutit ještě tři dávky kontroverzní vakcíny, abychom je pustili na palubu letadla, nebo je chtěli za poslušnost odměňovat teniskami.

Přitom data dnes ukazují nejen to, že asymptomatický přenos covidu je z větší části mýtus. Přitom dnes víme, že vývoj infekce nebyl nijak brzděn nasazením roušek a že společnosti, které divoce a poctivě rouškovaly, na tom nijak nebenfitují sníženou nadměrnou úmrtností. Přitom dnes už víme, že třeba genové, mRNA vakcíny sice snižují smrtnost a mohly pro konkrétní ohrožené jedince znamenat záchranu života, ale jejich efekt na úmrtnost je neutrální, tedy že v čase po jejich aplikaci v rámci dvojitě zaslepených studií umíralo víc lidí z jiných příčin, než je covid, ve srovnání se skupinou, které bylo podáváno placebo. Řada lidí s autoimunitními chorobami nebo remisí onkologických chorob vyprávěla, co se může stát, když dochází k nekontrolované expresi spike proteinu po těle. Přitom existovala alternativa, která přínos i z hlediska mortality představovala, v podobě vektorových vakcín, které ovšem neměly tak úspěšnou marketingovou, a tedy i politickou podporu jako ty od Pfizeru.

Ponaučením musí být tedy nejen to, že zákazy přejíždění mezi okresy a zákazy vycházení jsou zvrácené, ale je třeba opustit i lákavě středové pozice, jako že všem nasazená rouška představuje účinnou cestu s nízkými náklady nebo že očkovat nepovinně povinně všechny vakcínou postavenou na nové technologii bez doběhnuvších klinických testů a autoritativně se odvolávat na vědecké poznání, které se stále vyvíjí, je stejně v pohodě jako nechat se naočkovat klasickou neživou vakcínou proti chřipce. Je to v lepším případě velmi kontraproduktivní signalizování ctnosti, v horším případě projev alibistického cynismu.

Injection needle photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Leave a comment